درحال مشاهده: مدل سازی اطلاعات ساختمان - فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان و نقش آن در بازسازی پس از زلزله

مدل سازی اطلاعات ساختمانhttp://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/625/1874187/2111min.jpg

ادعونیاهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان و نقش آن در بازسازی پس از زلزله

دوشنبه 14 تیر 1395
11:10
امیرحسین ستوده بیدختی

سخنرانی علمی با موضوع "فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان و نقش آن در بازسازی پس از زلزله" در دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحدتهران مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحدتهران مرکزی، دکتر جواد مجروحی سردرود استادیار گروه عمران واحدتهران مرکزی در این نشست تخصصی در سخنانی با بیان اینکه ،ساختمان تنها صنعتی است که در آن یک محصول نمی تواند قبل از تولید مورد آزمایش قرار گیرد افزود: مدل سازی اطلاعات ساختمان (Building Information Modeling - BIM)  که از آن به عنوان انقلاب در حال وقوع در صنعت ساخت و ساز یاد می شود، مدلی غنی شده از داده های هوشمند همراه  با نمایش دیجیتالی پارامترهای ساختمان است که شیء محور (پارامتری) بوده و موضوعات مورد توجه کاربران مختلف برای تصمیم سازی و توسعه روند تحویل، می تواند از آن استخراج و تجزیه و تحلیل شوند.


مدل سازی اطلاعات ساختمان (IBIMA)

عضو هیات علمی واحد تهران مرکزی ،اذعان داشت:به عبارت دیگر، BIM  نمایش دیجیتال از مشخصات فیزیکی و عملکردی یک بنا است که منبع دانش اشتراکی قابل اعتماد برای تمام اطلاعات مورد نیاز تصمیم گیری راجع به یک بنا در همه چرخه عمر آن از مراحل اولیه طراحی مفهومی تا برچیدن آن می باشد. مدل سازی اطلاعات ساختمان به عنوان خلق و استفاده از اطلاعات هماهنگ در پروژه های ساختمانی، می تواند برای تصمیم گیری در کلیه مراحل یک پروژه اعم از طراحی، ساخت، بهره برداری، تقویت و تخریب بکار گرفته شود. با استفاده از این فناوری ضمن تولید اسناد ساخت و ساز با کیفیت بالا،  تخمین هزینه،  برنامه ریزی و زمان بندی پروژه بصورت دقیق انجام می گیرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مدل سازی اطلاعات ساختمان باعث ترویج همکاری بین تمامی اعضای تیم پروژه می شود گفت:  یکی از کاربردهای مهم این فناوری و اطلاعات حاصل از آن، می تواند کاربرد آن برای استفاده در مدیریت بازسازی پس از زلزله باشد.

مدرس واحد تهران مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: این مهم با استفاده از این فناوری در ارزیابی خسارت، تخمین هزینه ها و بطور کلی شامل کلیه اقدامات مورد نیاز برای نوسازی بنا محقق می شود. با توجه به اینکه فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان از استاندارد .ifc  (Industry Foundation Classes) برای تولید و ارائه اطلاعات استفاده می کند لذا برای موارد مربوط به پیش بینی برآوردهای خسارت و همچنین نوسازی بعد از زلزله نیز از این فرمت استفاده خواهد شد. شکل زیر نمونه ای از کار انجام گرفته را نشان می دهد.ا

مدل سازی اطلاعات ساختمان - فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان و نقش آن در بازسازی پس از زلزله


مدل سازی اطلاعات ساختمان - فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان و نقش آن در بازسازی پس از زلزله,Iran Building Information Modeling ,Building Information Modeling,مدل سازی اطلاعات ساختمان ,مدل سازی اطلاعات ساختمان ایران
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مدل سازی اطلاعات ساختمان است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic